ASMITA ISI MINTE CLIENTII

ASMITA ISI MINTE CLIENTII
2010-02-05 20:06:58
Predarea apartamentelor din turnurile Asmita, un proces controversat. Începută abia în a doua jumătate a anului trecut, după amânări, livrarea locuinţelor din Asmita continuă să lase loc la discuţii aprinse.
A locui în turnurile Asmita, aproape de intersecţia Calea Văcăreşti, s-a dovedit o provocare pentru cumpărători, în urmă cu doi - trei ani. Tot o provocare rămâne şi în prezent, în măsură în care viitorii locatari plătesc rate mari la bancă şi chirii, în aşteptarea amânatei intrări în posesie. Există astfel şi clienţi care încearcă să denunţe contractul. Predarea apartamentelor este însă, ne asigură reprezentanţii dezvolotatorului, în plin proces.
Apartamentelor din Asmita, mult aşteptate de clienţi, au început a fi predate în a doua jumătate a anului trecut. Proiectul cu cele şapte turnuri foarte înalte de pe malul Dâmboviţei a fost vânat de mulţi potenţiali cumpărători încă de la început. Buna poziţionare a acestuia a atras cumpărătorii atât pentru achiziţionarea în sine cât şi pentru achiziţionarea în vederea închirierii. Au existat de asemenea clienţi care au avut în vedere achiziţia mai multor locuinţe la pachet, cu scopul închirierii sau revânzării, piaţa fiind în creştere la momentul semnării antecontractelor, în urmă cu 2-3 ani. Calculele de atunci nu se potrivesc însă cu cele de acum.
Asta ca urmare a faptului că, asemeni multor proiecte imobiliare, şi Asmita a fost amânat la predare. Astfel că, mulţi cumpărători care şi-au făcut calcule pentru intrarea în posesie încă din urmă cu un an sau mai mult, mai au de aşteptat. Printre aceştia există şi unii care ar vrea să denunţe contractul şi să renunţe la achiziţiile făcute, în schimbul primirii banilor daţi şi a anumitor daune aferente. „Au existat şi o serie de nemulţumiri semnalate de unii dintre viitorii proprietari, dar acest lucru este normal pentru un proiect cu peste 800 de clienţi. Toate problemele ridicate au fost rezolvate de Asmita Gardens pe cale amiabilă”, susţin reprezentanţii Asmita. Nu toţi sunt însă de aceeaşi părere. „După ce, iniţial, şi-au permis să prelungească ilegal termenul de predare a apartamentelor, cei de la Asmita au realizat că aceasta procedură este nelegala, tot mai multi clienţi întelegând să renunţe la apartamentele contractate, solicitând rezilierea contractelor”, susţine avocatul Laurenţiu Veţeleanu. Acesta are clienţi care urmăresc reziliarea contractului cu dezvoltatorul.
„Am plătit deja 120.000 de euro dar după ce în urmă cu un an mi s-a spus că se amână predarea, am decis să nu mai plătesc o perioadă, astfel că, acum chiar dacă aş dori rezilierea, nu mi-ar permite contractul. Oricum, sper să intru cât mai repede în posesie”, a declarat unul dintre clienţii Asmita. În acest sens, avocatul citat precizează că Asmita are dreptul contractual de a întârzia livrarea apartamentului, cu numărul de zile cu care s-a întarziat plata. În cazul multor antecontracte făcute cu dezvoltatorii imobiliari în ultimii ani, clienţii au ajuns acum într-o situaţie, frecvent fără ieşire, ca urmare a clauzelor contractuale favorabile dezvoltatorilor. Astfel, dacă respectivii clienţi ar putea să-şi obţină banii înapoi, ar putea achiziţiona în această perioadă locuinţe mult mai ieftine. Problema este că aceştia nici nu pot intra încă în posesie, fiind amânaţi în continuare, dar nici nu pot renunţa în orice condiţii, ca urmare a clauzelor contractuale semnate. Proiectul Asmita nu este însă unul dintre dezvoltările cu cele mai mari amânări. În plus, localizarea îi permite să fie un proiect de perspectivă, lăsând la o parte această perioadă economică nefastă. Asta nu înseamnă că nu pot să existe clienţi nemulţumiţi, în situaţia în care au de plătit rate la bancă pentru credite de 150.000 de euro sau mai mult, la care se adaugă chiria pentru această perioadă de amânare. Astfel că, “100 % clienţii au câştig de cauză în instanţă şi primesc atât banii înapoi cât şi daunele representând toate dobânzile şi speţe bancare, taxe de timbru şi onorariu de avocat, în condiţiile în care există probe privind culpa Asmita şi prevederile contractului, ca lege a părţii, permite acest procedeu juridic”, declară Veţeleanu. Această procedură însă, cere timp şi, în primă instanţă, mulţi bani din buzunarul clientului, până la viitoarea recuperare.
„Poate fi vorba de aproximativ un an până la finalizare. De exemplu, la o reziliere a unui contract pentru un apartament de 300.000 euro, evaluat la o valoare de 126.000 de euro, numai  taxa de timbru aferentă, ce trebuie achitată anticipat de clientul Asmita, este de 16.711 lei, această taxă urmând a fi restituita tot de către cei de la Asmita ulterior soluţionării dosarului”, declară Veţeleanu. Se pune întrebarea însă că, după cheltuielile pe care le au actualii clienţi cu ratele şi chiriile, câţi mai dispun de astfel de lichidităţi, chiar şi în condiţiile în care banii s-ar primi înapoi la sfârşit, cum susţine avocatul. În măsura în care acest lucru a fost posibil însă, unii clienţi s-au arătat interesaţi, conform spuselor avocatului. De cealaltă parte, reprezentanţii dezvoltatorului susţin că fenomenul reziliarii nu e nici pe departe unul de amploare. „Rezilierile nu reprezintă nici măcar 3% din totalul apartamentelor contractate. Cele mai multe rezilieri au fost făcute pentru ca imobilul precontractat să fie schimbat cu un altul pe care clientul îl consideră mai interesant”, susţin cei de la Asmita. În condiţiile unui val de solicitări de efectuare a recapţiei, au fost şi situaţii în care dezvoltatorul a propus o dată ulterioară solicitarilor clienţilor, însa aceasta s-a întâmplat doar cu titlu de excepţie, susţin reprezentanţii Asmita.
Cele şapte blocuri ale Asmita au fost concepute în două faze. Prima cu turnurile T5, T6, T7 cu un total de 327 apartamente şI a doua cu turnurine T1,T2,T3 şi T4 cu un total de 438 apartamente. Conform dezvoltatorului, apartamentele din faza I sunt complet finalizate , recapţiile apartamentelor vândute fiind realizate în proporţie de 90% astfel că semnările contractelor de vânzare – cumpărare ar urma să se încheie la finele lunii martie. “peste 60 de familii locuiesc la acest moment efectiv in complex si estimam ca pana la sfarsitul anului 80% din cei care au achizitionat un imobil la Asmita Gardens se vor muta aici”, estimează reprezentanţi ai Asmita. Cât despre apartamentele din a doua fază de execuţie, acestea sunt finalizate în proporţie de 90%, susţin cei de la Asmita, care mai precizează că la acest moment sunt în plină desfăşurare recepţiile. Livrările acestora din urmă vor începe la mijlocul lunii martie, la scurt timp după finalizarea proceselor verbale de recapţie, anunţă cei de la Asmita.
sursa: Saptamana Financiara
Preluat din: Flux Imobiliar

Ultimele comentarii pe Fluximobiliar

da, sunt de poveste :)) [...] la stirea Te culci murdar, flamand si nervos daca nu esti atent cand te muti

fff tari episoadele astea!! [...] la stirea Te culci murdar, flamand si nervos daca nu esti atent cand te muti

ma intereseaza sa cumpar un teren la bod 1 si la moeciu.astept sugestii de la cumparatori .va multumesc [...] la stirea Teren in rate, doar cu buletinul

"... un apartament nu se depreciază pe termen scurt."
Dar ca sa creasca pe termen scurt poate, nu ? Adica atunci cind aveti buzunarele pline de bani, in urma evaluarilor, va convine.
Nene, esti un papagal ! [...] la stirea Seful evaluatorilor: Trendul preturilor la apartamente se va schimba odata cu primele semne de crestere economica


domnule Mihai , sa fii oare dumneata acea exceptie ....? Macar recunosti unele adevaruri .Dar cum cu o floare nu se face ....
Urmeaza sa traim in aceeasi tara de ... in care pe prim plan e teapa ... [...] la stirea Mihai Geamanu crede ca samsarii din imobiliare sunt colegii de breasla


Este un lucru bun, dar nu se specifica nimic de banca care va acorda acest tip de credit? [...] la stirea Credite garantate de stat pentru reabilitarea locuintelor, ajutor pentru banci si constructori

Cand incep angajarile in Constanta ? [...] la stirea Auchan incepe achizitiile de spatii: francezii dau 30 de milioane de euro sa scape de chirie in Brasov si Constanta

domnilor ,notiunea de cit costa un anumit lucru se refera de fapt la costurile de fabricatie si nu cred ca o garsoniera sa aiba un cost de fabricatie mai mare decit 10000 de eur cu tot cu comisionul constructorului si cu terenul cota indiviza de sub ea , dar cu cit se vinde e altceva .De ce suntem in mare criza ...simplu: s-au vindut la preturi exorbitante apartamentele.Locuinta nu mai produce nimic dupa ce ai cumparat-o , iar supraevaluarea nu produce decit... inflatie .Cum zice romanul ... incercam sa ne furam caciula singuri sau pe a altora ...! [...] la stirea Garsonierele: 32.000E in ianuarie 2006, 42.000E in 2010. De ce?

whoa!!! da de unde v-a iesit dvs 5000 EUR la 100.000???? Noia abia daca luam 3% comision, care e dupa parerea mea 3.000 EUR... Si de regula se semneaza pe 2% sau cateodata si mai putin la sume mai mari, gen >100.000...Cat despre restul materialului e deformatie profesionala dupa o perioada comunista... nu va mai satura necuratul de minciuni! patetic... [...] la stirea Tranzactiile imobiliare romanesti, cele mai scumpe din UE

as dori si eu un asemenea credit in brasov. dati-mi va rog si mie un nr de contact sau o adresa de mail in brasov. va multumesc [...] la stirea Dezvoltatorii imobiliari dau credit cu buletinul pe 20 de ani si accepta ca avans masina personala

Adauga anunt cu harta si video

Cautare rapida

Anunturi Top

Sector 4
0 EURO


 

SOSEAUA NORDULUI
275.000 EURO


 

Reclama google

Agentii imobiliare

Constructii si amenajari

Legislatie si notariate






Agentie NET    Imobiliare    Imobiliare Bucuresti    Anunturi Imobiliare    4 Imobiliare    Imobiliare Particulari    Real Estate Romania    Imobiliare pe harta    Proiecte imobiliare    Stiri imobiliare